ELETTRA -High Polyphenolic extra virgin маслиново масло

ELETTRA -High Polyphenolic extra virgin маслиново масло

1.365 ден.1.040 ден.
Шифра на производ: 4330
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

ELETTRA PREMIUM EXTRA VIRGIN МАСЛИНОВО МАСЛО СО ПОЛИФЕНОЛИ

  • Добитник на Златен медал на Dubai International Olive Oil Competition 
  • Добитник на Сребрен медал на  London International Olive Health Competition

Вистински еликсир од природата, со регистрирани здравствени тврдења во Европската агенција за заштита на храна ( EFSA ) ЕУ 432/2012 и студии направени на универзитетот во Атина.

  • Помага за зголемување на целокупниот имунолошки систем на организмот.
  • Има анти инфламаторно , антиоксидантно и anti- aging дејство.
  • Погодно  за кардиоваскуларни проблеми, диабетис, леукемија како и почетна фаза на алцхајмер

 

ЗНАЧЕЊЕТО НА ПОЛИФЕНОЛИТЕ:  

Фенолите се природни состојки од маслиновото масло, кои се произведени за време на процесот на обработка на маслинките.

Фенолите како Oleocanthal, Oleacein,Ligstroside aglycon, Oleocoronal i Oleomisional  не се наоѓаат во ниту една друга храна. Според регулативата 432/2012 на Европската Унија , 5 мг феноли ги 

штитат крвните липиди од оксидативен стрес. Фенолите од маслиновото масло имаат силни анти инфламаторни и анти оксидативни својства. Експериментални и клинички студии 

покажуваат дека  фенолите допринесуваат во третманите на кардиоваскуларните болести,диабетис, хипертензија,артритис, мултиплекс склероза. Имаат позитивно дејство врз добрите бактерии во цревата, 

го помагаат варењето на храната, регулирање на телесната тежина и ја одржуваат кожата млада.

ПРЕПОРАЧАНА ДНЕВНА ДОЗА: 7- 10 мл дневно 

По отварање да се чува на темно и суво место. Да не се чува во ладилник.

Произведено во Грција, Пелопонез

Пакување : 100 мл

 

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

ELETTRA -High Polyphenolic extra virgin маслиново масло ELETTRA PREMIUM EXTRA VIRGIN МАСЛИНОВО МАСЛО СО ПОЛИФЕНОЛИ Добитник на Златен медал на Dubai International Olive Oil Competition  Добитник на Сребрен медал на  London International Olive Health Competition Вистински еликсир од природата, со регистрирани здравствени тврдења во Европската агенција за заштита на храна ( EFSA ) ЕУ 432/2012 и студии направени на универзитетот во Атина. .. Category: Product #: 4330 Regular price: 1.040 ден. 1.365
1.040
Available from: Кенди ДОО Скопје

Адреса

Кенди дооел

Адреса:                                                                          
ул. Боро Тодоровиќ 1 , бр.2, П.Ф. 30                             
1000 Скопје
Македонија

Контакт

  • +389 2 3118 140
  • +389 2 3118 140
  • contact@kendy.com.mk

Facebook

Kendy Makedonija © 2022. UKION SHOPS