Потребна ви е помош?
+389 2 3118140
Панетоне класик  колач 750гр Out Of Stock
Панетоне класик  колач 750гр
Панетоне класик  колач 750гр

Панетоне класик колач 750гр

700 ден.
  • Производител: Alce Nero
  • Шифра:44562
  • Достапност:Out Of Stock

За нашето Панетоне ја избравме класичната верзија на италијанската традиционална слатка пекара, со суво грозје и карамелизирана кора од портокал, додека за тестото користиме само кисело тесто и пченично брашно одгледувани во Италија. Рецептот го комплетираат медот од багрем и бурбон од ванила од Мадагаскар, кој ја карактеризира аромата. Alce Nero Panettone се работи над 50 часа, почнувајќи со активирање на киселото тесто кое се освежува со вода и брашно 3 пати, се квасува за да го достигне потребниот волумен и на крајот се додава во останатите состојки.

 Така се добива квасец цела ноќ од тестото, по што се дели и се става во калапи каде стасува уште 8-10 часа. Откако ќе се постигне оптимален раст, панетонот се пече во рерна околу 50 минути, на крајот се превртува за да се одржи обликот за да се избегне опаѓање. Ладењето се одвива на собна температура 12/14 часа и на На крајот на овој бавен и ригорозен процес, нашиот Panettone е спакуван и подготвен за дегустација.

СОСТАВ:

Пченично брашно* 33%, ПУТЕР*, шеќер од трска*, суво грозје* 11%, карамелизиран портокал *11% (кора од портокал, гликоза-фруктоза), сируп, шеќер од трска, сок од лимон*, природен квасец*, (9%) пченица брашно*, вода) жолчка*, багрем мед* 0,7%, сол, мелен бурбон ванила* 0,2%, есенцијално масло од портокал, екстракт од ванила.* (*сертифицирана органска состојка)

хранлива вредност на 100 гр

Енергетска вредност: 1642 kJ / 25 kcal

Маснотии: 16,0 g вклучувајќи заситени масни киселини: 8,00 гр Јаглехидрати: 54,0 gвклучувајќи шеќери: 29,00 грВлакна: 1,00 грПротеини: 6,80 грСол: 0,83 гр


Напишете коментар

Ве молиме најавете се или регистрирајте се за да оставите коментар

Слични производи